Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Aktywności fizyczne a hipofosfatazja. Jak dbać o zdrowie przy HPP?

Zdrowie Data publikacji - 12 listopada 2024 Autor - Redakcja mamplon.pl
Aktywności fizyczne a hipofosfatazja


Zalecenia WHO jasno mówią o tym, że powinniśmy podejmować regularną aktywność fizyczną o charakterze siłowym i wytrzymałościowym, aby utrzymywać swoje zdrowie. Co jednak w sytuacji, gdy borykamy się z chorobami przewlekłymi (w tym chorobami rzadkimi), które znacząco wpływają na nasz stan fizyczny? Jak wygląda kwestia podejmowania aktywności fizycznej przy hipofosfatazji?

Hipofosfatazja – co to jest?

Hipofosfatazja jest rzadką chorobą o podłożu metabolicznym, w której występuje nieprawidłowa mineralizacja kości lub zębów w związku z obniżoną aktywnością fosfatazy zasadowej w osoczu. Potocznie nazywana jest chorobą kruchych kości.

Hipofosfatazja (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/choroby/hipofosfatazja/) miewa zarówno postać łagodną, jak i może prowadzić do śmierci (hipofosfatazja perinatalna). U dorosłych objawy tego schorzenia często wiążą się z wczesną utratą stałych zębów oraz powtarzającymi się, przewlekłymi złamaniami. Z tego ostatniego powodu zupełnie naturalne jest zastanawianie się nad tym, czy aktywność fizyczna przy hipofosfatazji jest polecana i czy jest w ogóle możliwa.

Codzienne funkcjonowanie pacjentów z hipofosfatazją

Kwestia możliwości lub niemożności podejmowania niektórych aktywności fizycznych związana jest w dużej mierze zarówno z postacią hipofosfatazji, jak i dotychczasowym przebiegiem leczenia. Choroba często wiąże się z wystąpieniem u dzieci krzywicy, co znacząco wpływa na ich rozwój motoryki i chodzenia.

Osoby z hipofosfatazją powinny być zachęcane do podejmowania aktywności, które nie sprawiają im bólu oraz są w zasięgu ich fizycznych możliwości. Trudno mówić o uniwersalnych zaleceniach – dla części z pacjentów komfortowa może być jazda na rowerze, a dla innych lekkie ćwiczenia o charakterze rozciągającym, w ograniczonych zakresach ruchu.

Ważnym elementem codzienności pacjentów powinna być również rehabilitacja, która pomaga im zachowywać jak najlepszą kondycję zdrowotną i często jest jednym z istotnych czynników przyczyniających się do zachowywania przez nich samodzielności w zakresie wykonywania codziennych czynności.

Należy zadbać także o dostosowaną do stanu zdrowia suplementację (m.in. witamina D, preparaty wapnia). zdrową dietę dostarczającą składników przeciwzapalnych i odpowiednią ilość odpoczynku oraz snu.

Ku szybszej diagnostyce chorób rzadkich

Sporym wyzwaniem i trudnością – zarówno dla pacjentów, jak i środowiska medycznego – jest szybkie rozpoznawanie schorzeń rzadkich, a do takich zalicza się właśnie hipofosfatazja. Choroby te mają często niespecyficzne objawy, które mogą sugerować występowanie u pacjenta szeregu różnych, popularnych jednostek chorobowych. Z tego powodu przez lata mogą być bezowocnie leczeni na zupełnie inne choroby i tym samym nie otrzymywać leczenia, które powinni dostać.

Zwiększanie świadomości istnienia chorób rzadkich to jeden z elementów działań, które podejmuje Fundacja Saventic. Po pomoc do niej mogą zgłosić się osoby, które podejrzewają u siebie (lub bliskiego, a także pacjenta) występowanie schorzenia rzadkiego i potrzebują wsparcia w obszarze diagnostyki.

Po więcej informacji na temat chorób rzadkich, a także bezpośredniej (bezpłatnej!) pomocy dla pacjentów, wejdź na stronę Fundacji.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?