Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Czy brak aktywności fizycznej jest groźny?

Sport Data publikacji - 27 listopada 2022 Autor - Redakcja mamplon.pl
brak ruchu

Codzienność obecnie żyjących ludzi wygląda zupełnie inaczej niż tych, którzy żyli 100 lub 200 lat temu. Nie chodzi tu jednak o nowoczesną technologię, która nas otacza, lecz przede wszystkim o znaczny spadek aktywności fizycznej. Większość osób prowadzi obecnie siedzący tryb życia. Na siedząco pracujemy, podróżujemy i odpoczywamy. Czy brak aktywności fizycznej może stanowić zagrożenie? Czy wiążą się z tym jakieś niebezpieczne skutki? Jak się okazuje, jest ich o wiele więcej, niż można by przypuszczać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są niebezpieczne skutki spowodowane przez brak ruchu
  • co daje aktywność fizyczna
  • ile należy ćwiczyć

Niebezpieczne skutki braku aktywności fizycznej

Każdy specjalista zgodnie przyzna, że brak aktywności fizycznej prowadzić może do naprawdę niebezpiecznych dla zdrowia problemów. Jakie jednak kłopoty wiążę się z niewystarczającym lub zupełnie niewystępującym ruchem?


Jak się okazuje, nieodpowiednia aktywność fizyczna i siedzący tryb życia prowadzić mogą do licznych problemów. Przede wszystkim bardzo szybko pojawia się spadek kondycji i ogólnej wydolności organizmu. Brak ruchu to różne choroby układu krążeniowego, ogromne ryzyko udaru mózgu, choroby wieńcowej, a także zawału serca. Co więcej, brak ruchu może prowadzić do powstawania cukrzycy typu 2, częstych zaparć, hemoroidów, a nawet nowotworów jelita grubego.


Jak się okazuje, nieodpowiednia ilość aktywności fizycznej to także ogromne kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Jak udowodniono badaniami, brak ruch to ogromne ryzyko depresji, ponieważ aktywność fizyczna powoduje wydzielanie w organizmie endorfin. Dodatkowo wzrasta ryzyko nadmiernego stresu, bezsenności czy też nerwicy.

Co daje aktywność fizyczna?

brak aktywności fizycznej

Jak więc widać nieodpowiednia ilość aktywności fizycznej to naprawdę ogromne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto się teraz dowiedzieć, co dokładnie dzieje się w ciele, gdy aktywność fizyczna jest na odpowiednim poziomie. Jakie daje to korzyści?


Ruch to naprawdę ogromna liczba zalet. Przede wszystkim wymienić tu trzeba znaczne zmniejszenie ryzyka wielu chorób, spowolnienie procesów starzenia się organizmu, zminimalizowanie ryzyka nowotworów, poprawienie wyglądu ciała i ogólnej tężyzny fizycznej, a także lepsza pamięć i koncentracja.

Jak dużo trzeba ćwiczyć?

Jak można zatem doskonale zauważyć, aktywność fizyczna prowadzi do poprawy życia właściwie w każdym aspekcie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo i co dokładnie trzeba ćwiczyć, żeby taki stan osiągnąć. Czy wymagane są tu duże poświęcenia i ogromny wysiłek fizyczny?


Jak się okazuje, jeśli chce się zadbać o swoje ciało w odpowiedni sposób, nie trzeba poświęcać ruchowi tak wiele czasu i energii, jak można by przypuszczać. Oczywiście im więcej ruchu tym lepiej, lecz zupełnie wystarczające do zminimalizowania dużego ryzyka negatywnych skutków braku aktywności fizycznej będzie poświecenie przynajmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowany wysiłek fizyczny. Mowa tu jest przykładowo o spacerowaniu czy też rekreacyjnej jeździe na rowerze. Oczywiście wraz ze wzrostem intensywności wysiłku fizycznego jego minimalny czas maleje. Przy wysokiej intensywności, czyli np. bieganiu kilku kilometrów, wystarczy zaledwie około 75 minut tygodniowo.

Jakie rośliny uprawiać na balkonie żeby pomagać środowisku

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?