Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Od czego zacząć odchudzanie? Praktyczne porady

Dieta Data publikacji - 18 stycznia 2023 Autor - Redakcja mamplon.pl
od czego zacząć odchudzanie

Jesień i zima to ten czas w roku, gdy wiele osób krytycznym okiem spogląda na swoją wagę i posturę. To właśnie wtedy planowane są wakacje i to, jak będą spędzane. Takie plany skłaniają do przemyśleń, jak można poprawić swój wygląd i stracić kilka zbędnych kilogramów. Od czego zacząć odchudzanie, aby było ono skuteczne? Co należy zrobić, aby waga wróciła do poprawnego poziomu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie znaczenie ma zmiana diety
  • czy aktywność fizyczna jest konieczna
  • inne czynniki wpływające na wagę

Zmiana diety

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą, od czego zacząć odchudzanie, jest poddanie gruntownej analizie codziennego jadłospisu. To właśnie nieprawidłowe produkty, które spożywa się każdego dnia, mają największy wpływ na nadwagę. Często nie ma to nawet nic wspólnego z ilością zjadanych posiłków, lecz właśnie z ich jakością.
Kluczową kwestią w tym wypadku jest to, aby z diety wykluczyć wszystkie nieodpowiednie dla zdrowia produkty. Odradza się więc spożywania wszystkich wysokoprzetworzonych pokarmów, czyli np. fast foody, mrożone pizze czy też parówki. Co więcej, znacznemu zmniejszeniu musi ulec ilość zjadanych słodyczy, lecz także wypijanych słodkich napojów.
Co w takim razie powinno znaleźć się w codziennej diecie? Postawić trzeba przede wszystkim na produkty naturalnego pochodzenia, czyli warzywa i owoce. Dieta możemy uzupełniać orzechami, produktami pszennymi, ale także chudym mięsem i rybami.

Od czego zacząć odchudzanie? – aktywność fizyczna

od czego zacząć odchudzanie

Wiele osób pomimo zastosowania u siebie odpowiedniej diety mimo wszystko po wielu tygodniach nie dostrzega żadnej znaczącej zmiany na wadze. Czy robią w takim wypadku coś źle? Jak się okazuje, zapominają o jeszcze jednym czynniku wpływającym na masę ciała, a mianowicie o aktywności fizycznej.
W obecnych czasach wiele osób prowadzi siedzący tryb życia. W takiej pozycji spędzają cały dzień w pracy, podróżują do niej, a nawet odpoczywają w domu. Zbyt mała ilość ruch sprawia, że dostarczane do ciała kalorie nie ulegają spaleniu, lecz odkładane są w postaci tkanki tłuszczowej.


Jak można to zmienić? Rzecz jasna najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, aby zacząć ćwiczyć. Oczywiście nie musi to być od razu wytężony wysiłek, lecz zaleca się rozpoczęcie go od spacerów, jazdy na rowerze czy też krótkiego biegania. Tak naprawdę każda aktywność fizyczna przyniesie organizmowi tylko same korzyści, a im jej intensywność będzie większa, tym efektywniej spalane będą kalorie, czyli redukowana będzie tkanka tłuszczowa.

Pozostałe czynniki wpływające na wagę

Wiedzieć trzeba, że nie tylko dieta i aktywność fizyczna mają wpływ na to, jaką ma się wagę. Zależne jest to także od kilku innych czynników. Przede wszystkim wymienić tu trzeba np. odpowiednią ilość snu. Jeśli nie będzie się spało wystarczająco długo, w organizmie powstawać mogą różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania, co doprowadzi do nadwagi.


Inną równie ważną sprawą jest to, aby dostarczać do ciała odpowiednią ilość wody. Często zauważa się u osób pijących zbyt mało płynów odkładanie się dodatkowej tkanki tłuszczowej, która jest tak naprawdę zmagazynowaną wodą. Organizm broni się przed jej brakiem i pozostawia ją na później.

Jak grać w szachy?

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?