W obecnych czasach stres jest jednym z największych zagrożeń, z którym zmagają się ludzie. Powadzone obecnie życie zawodowe i rodzinne, natłok informacji i presja społeczna sprawiają, że ciężko przed stresem uciec. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak przestać się stresować. Czy są jakieś skuteczne metody walki z tym zjawiskiem?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest stres
- czy stres może być niebezpieczny
- jak przestać się stresować
Czym jest stres?
Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, czym stres tak w ogóle jest. Dopiero poznanie odpowiedzi na to pytanie, a także dowiedzenie się, jakie są objawy stresu i zagrożenia, które stwarza, pozwoli na skuteczną walkę z nim.
Czym zatem jest stres? Jak się okazuje, jest to w pełni automatyczna i niekontrolowana reakcja organizmu na pewne sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie. Co bardzo ważne, organizm nie jest w stanie odróżnić rzeczywistych zagrożeń od tych, które dana osoba jedynie sobie wyobraża. W sytuacji zagrożenia, czyli np. ataku napastnika uruchamiane są reakcje obronne w postaci np. przyspieszonego tętna i dopływu adrenaliny. Czynnikiem stresogennym może być jednak np. praca, a nie rzeczywiste zagrożenie. Reakcja obronna organizmu będzie jednak taka sama.
Czym objawia się stres? Wzrasta ciśnienie, tętno i przyspiesza oddech. W sytuacji rzeczywistego zagrożenia jest to chwilowe. Stres może jednak towarzyszyć przez dłuższy czas, dlatego też oznacza ogromne zmęczenie, trudności ze snem, bóle głowy, kłopoty z koncentracją czy też drażliwość i wycofanie społeczne.
Czy stres jest niebezpieczny?
Jak można się bez trudu domyślić, stres stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Stale utrzymujące się w ciele napięcie powoduje wyczerpanie i osłabienie licznych mechanizmów obronnych. Osoby zmagające się ze stresem są znacznie bardziej narażone np. na choroby i przeziębienia. Co najważniejsze osoby te z racji nadmiernie obciążonego układu krwionośnego znacznie bardziej narażone są na choroby serca, a nawet na zawały.
Jak walczyć ze stresem? – czyli jak przestać się stresować
Nic więc dziwnego, że wiele uwagi poświęca się temu, jak przestać się stresować. Każdego dnia wiele osób zastanawia się jakimi działaniami można spowodować zmniejszenie napięcia i oddalenie od siebie ryzyka uszczerbku na zdrowiu z powodu stresu.
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba wiedzieć w tym wypadku, jest unikanie czynników rodzących stres, czyli tzw. stresorów. Co więcej, zalecane jest odstawienie produktów, które mogą pobudzać stres. Mowa tu jest np. o kawie, napojach energetycznych, a nawet o herbacie.
Niezwykle skuteczna w walce ze stresem jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, lecz zmniejszają poziom napięcia, stabilizują ogólny nastrój, a także mają działanie antylękowe.
Niezwykle ważną sprawą w walce ze stresem jest zadbanie o higienę swojego snu. Co to oznacza? Chodzi w tym wypadku nie tylko o to, ile się śpi, lecz również jak się śpi. Ważne jest chodzenie spać o tej samej porze, a także zapewnienie sobie odpowiednich warunków do snu. Przykładowo doskonałym działaniem będzie wywietrzenie pomieszczenia przed snem czy też unikanie przed położeniem się do łóżka ekranów emitujących światło.