Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak przestać się stresować? Skuteczne metody walki ze stresem

Poradnik Data publikacji - 27 listopada 2022 Autor - Redakcja mamplon.pl
jak przestać się stresować

W obecnych czasach stres jest jednym z największych zagrożeń, z którym zmagają się ludzie. Powadzone obecnie życie zawodowe i rodzinne, natłok informacji i presja społeczna sprawiają, że ciężko przed stresem uciec. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak przestać się stresować. Czy są jakieś skuteczne metody walki z tym zjawiskiem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest stres
  • czy stres może być niebezpieczny
  • jak przestać się stresować

Czym jest stres?

Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, czym stres tak w ogóle jest. Dopiero poznanie odpowiedzi na to pytanie, a także dowiedzenie się, jakie są objawy stresu i zagrożenia, które stwarza, pozwoli na skuteczną walkę z nim.


Czym zatem jest stres? Jak się okazuje, jest to w pełni automatyczna i niekontrolowana reakcja organizmu na pewne sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie. Co bardzo ważne, organizm nie jest w stanie odróżnić rzeczywistych zagrożeń od tych, które dana osoba jedynie sobie wyobraża. W sytuacji zagrożenia, czyli np. ataku napastnika uruchamiane są reakcje obronne w postaci np. przyspieszonego tętna i dopływu adrenaliny. Czynnikiem stresogennym może być jednak np. praca, a nie rzeczywiste zagrożenie. Reakcja obronna organizmu będzie jednak taka sama.


Czym objawia się stres? Wzrasta ciśnienie, tętno i przyspiesza oddech. W sytuacji rzeczywistego zagrożenia jest to chwilowe. Stres może jednak towarzyszyć przez dłuższy czas, dlatego też oznacza ogromne zmęczenie, trudności ze snem, bóle głowy, kłopoty z koncentracją czy też drażliwość i wycofanie społeczne.

Czy stres jest niebezpieczny?

jak przestać się stresować

Jak można się bez trudu domyślić, stres stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Stale utrzymujące się w ciele napięcie powoduje wyczerpanie i osłabienie licznych mechanizmów obronnych. Osoby zmagające się ze stresem są znacznie bardziej narażone np. na choroby i przeziębienia. Co najważniejsze osoby te z racji nadmiernie obciążonego układu krwionośnego znacznie bardziej narażone są na choroby serca, a nawet na zawały.

Jak walczyć ze stresem? – czyli jak przestać się stresować

Nic więc dziwnego, że wiele uwagi poświęca się temu, jak przestać się stresować. Każdego dnia wiele osób zastanawia się jakimi działaniami można spowodować zmniejszenie napięcia i oddalenie od siebie ryzyka uszczerbku na zdrowiu z powodu stresu.
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba wiedzieć w tym wypadku, jest unikanie czynników rodzących stres, czyli tzw. stresorów. Co więcej, zalecane jest odstawienie produktów, które mogą pobudzać stres. Mowa tu jest np. o kawie, napojach energetycznych, a nawet o herbacie.


Niezwykle skuteczna w walce ze stresem jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, lecz zmniejszają poziom napięcia, stabilizują ogólny nastrój, a także mają działanie antylękowe.
Niezwykle ważną sprawą w walce ze stresem jest zadbanie o higienę swojego snu. Co to oznacza? Chodzi w tym wypadku nie tylko o to, ile się śpi, lecz również jak się śpi. Ważne jest chodzenie spać o tej samej porze, a także zapewnienie sobie odpowiednich warunków do snu. Przykładowo doskonałym działaniem będzie wywietrzenie pomieszczenia przed snem czy też unikanie przed położeniem się do łóżka ekranów emitujących światło.

Poradnik wyżywienia dla osób aktywnych fizycznie – co jeść przed i po treningu

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?