Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Badania mikrobiologiczne – jak przebiega badanie mikrobiologiczne?

Zdrowie Data publikacji - 15 marca 2023 Autor - Redakcja mamplon.pl
Badania mikrobiologiczne

Kultura to test mikrobiologiczny, którego celem jest wykrycie i identyfikacja mikroorganizmów we krwi, moczu, kale lub innym materiale biologicznym. Kultura to wieloetapowy proces, który zachodzi tylko wtedy, gdy ma to sens. Sprawdź jakie są wskazania do posiewu i jak przebiegają badania mikrobiologiczne?

Badania mikrobiologiczne etap pierwszy –  pobieranie i odpowiednich próbek

Wartość diagnostyczna badań mikrobiologicznych zależy od jakości badanego materiału. Błędy na etapie pobierania materiału często prowadzą do niewykrycia czynnika sprawczego zakażenia, czego nie zrekompensuje nawet najwyższej jakości diagnostyka laboratoryjna. Teoretycznie materiał do badań można było pobrać z niemal każdej części ciała. Jeżeli materiał został pobrany z jamy ciała lub była to krew lub płyn mózgowo-rdzeniowy, skórę należy odkazić preparatami jodowymi lub alkoholowymi. Materiał ze skóry, nosa, odbytu, dróg rodnych, cewki moczowej, jamy ustnej, oczu – wystarczy oczyścić miejsce pobrania sterylnym wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Materiały te powinny być zbierane przez przeszkolony personel. Personel zbierający materiał powinien nosić jednorazowe rękawice ochronne. Tylko wtedy, gdy pacjent zostanie poinstruowany, jak postępować, może sam pobrać materiał.

Etap drugi – analiza laboratoryjna

Próbki kliniczne wysyłane do laboratorium są różnorodne i wymagają zespołów ekspertów do ich analizy przy użyciu różnych technik w celu wykrycia przyczyny. Badania mikrobiologiczne – wykonaj bezpośrednie barwienie preparatywne metodą Grama. Preparat oglądany pod mikroskopem umożliwiał wizualizację komórek bakteryjnych, ich ułożenie względem siebie oraz rozróżnianie barwy bakterii. Ponadto należy zwrócić uwagę na obfitość wszystkich pierwiastków oraz poszczególnych gatunków widzianych pod mikroskopem. W zakażonej próbce może być obecnych wiele rodzajów bakterii, ale niekoniecznie są one związane z chorobą. Infekcje mogą być spowodowane przez jedną bakterię lub kilka polibakterii. W zależności od rodzaju materiału i oczekiwanych patogenów, w razie potrzeby należy stosować odpowiednie podłoża różnicujące, aby umożliwić wzrost wszystkich potencjalnych patogenów tlenowych i beztlenowych, grzybów itp.

Etap trzeci – Interpretacja wyniku badania mikrobiologicznego

Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń bakteryjnych służy identyfikacji mikroorganizmów sprawczych, w tym przypadku bakterii, odpowiedzialnych za rozwój odpowiedzi zapalnej lub choroby zakaźnej. Niektóre patogeny powodują miejscowe lub ogólnoustrojowe reakcje zapalne. Typowymi objawami miejscowej reakcji zapalnej są: obrzęk, nadmierne ocieplenie, zaczerwienienie, ból, częściowa lub całkowita utrata funkcji danego narządu. Typowymi objawami reakcji ogólnoustrojowej może być wzrost temperatury ciała lub pogorszenie stanu zdrowia. Przed przystąpieniem do diagnostyki mikrobiologicznej i wybraniem konkretnej metody warto zauważyć, że niektóre bakterie mają tendencję do infekowania określonych tkanek. Jest to znane jako tropizm, co oznacza, że niektóre bakterie mogą uszkodzić te układy lub narządy, ale nie inne.

Materiał zewnętrzny

Jak grać w szachy?

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?