Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Najlepsze ćwiczenia na bolące kolano

Sport Data publikacji - 27 listopada 2022 Autor - Redakcja mamplon.pl
ćwiczenia na kolano

Problemy ze stawami kolanowymi dotykają każdego roku ogromną liczbę Polaków. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób stara się zdobyć informacje w zakresie zmniejszenia dolegliwości bólowych. Jak się okazuje, ostatnimi czasy bardzo popularne stały się specjalne ćwiczenia na bolące kolano, których założeniem jest zmniejszenie odczuwalnego bólu. Czy faktycznie są one skuteczne i warto je wykonywać? Jakie są najpopularniejsze ćwiczenia na bolące kolano?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy warto wykonywać ćwiczenia na kolano
  • jak powinna wyglądać rozgrzewka przed ćwiczeniami
  • co na uśmierzenie bólu kolana

Ćwiczenia na bolące kolano – czy warto wykonywać?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie konkretnie ćwiczenia na ból kolana wykonywać, warto się najpierw dowiedzieć, czy faktycznie taka forma aktywności fizycznej może przynieść coś dobrego. Czy powinno się takie ćwiczenia wykonywać?
Jak się okazuje, odpowiednio dobrane i przeprowadzone ćwiczenia są w stanie wzmocnić mięśnie i stawy kolanowe, a także ścięgna i więzadła. Co się dzięki temu uzyska? Takie ćwiczenia spowodują, że kolano stanie się bardziej odporne na przeciążenia, a także różnego rodzaju kontuzje. W efekcie tego można spowodować, że jego ból znacznie zmaleje.
To, o czym trzeba pamiętać to regularność takich ćwiczeń. Jeśli będzie się je wykonywało zbyt rzadko lub też w nieregularnych odstępach czasu nie przyniosą one żadnego pożytku. Co więcej, wiedzieć trzeba, że poprawnie wykonywane ćwiczenia nie powinny przynosić żadnego bólu. Jeśli więc będzie się on pojawiał, jest to dowodem, że albo robi się je w nieprawidłowy sposób, albo też źle się dobrało ćwiczenia do stanu kolana i ogólnego zdrowia.

Rozgrzewka przed ćwiczeniami

ćwiczenia na bolące kolano

Od czego powinno się zacząć ćwiczenia na bolące kolano? Nie da się ukryć, że naprawdę ważną sprawą w tym wypadku jest to, aby najpierw się odpowiednio rozgrzać. Jeśli nie będzie się poprzedzało ćwiczeń rozgrzewką, można w łatwy sposób nabawić się kontuzji i tylko pogorszyć swój stan zdrowia.
Jak długo powinna trwać rozgrzewka? Przyjmuje się, że najlepiej przeprowadzić ją np. na stacjonarnym rowerku, aby w bezpieczny i kontrolowany sposób obciążyć kolano. Cała rozgrzewka powinna trwać około 10 minut.

Najlepsze ćwiczenia pomagające uśmierzyć ból kolana

Skoro już wiadomo, że ćwiczenia tego rodzaju są bardzo pomocne i jak się należy do nich przygotować, warto się teraz dowiedzieć, jak powinny one wyglądać. Jak zatem ćwiczyć swoje kolana, aby ich ból stał się mniejszy?
Zdecydowanie jednym z najczęściej polecanych ćwiczeń jest ściskanie kolanami poduszki. W tym celu należy położyć się na plecach i umieścić między kolanami poduszkę. Następnie należy położyć ręce wzdłuż tułowia i delikatnie napierając kolanami na siebie, uciskać poduszkę. Celem jest ściśnięcie jej i utrzymywanie przez kilkanaście sekund.
Kolejnym bardzo często polecanym ćwiczeniem jest unoszenie nogi w wyproście. W tym wypadku ćwiczenie również przebiega w pozycji leżącej na plecach. Natomiast zamiast poduszki między kolanami należy nogę unosić do góry. Bardzo ważna jest w tym wypadku pozycja wyjściowa, która powinna wyglądać następująco: podparcie na łokciach, jedna noga ugięta w kolanie i podparta o podłoże. Drugą nogę natomiast należy wyprostować i utrzymać przez kilkadziesiąt sekund.

Poradnik wyżywienia dla osób aktywnych fizycznie – co jeść przed i po treningu

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?