Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Oferta zabiegów i terapii na turnusach rehabilitacyjnych nad morzem

Poradnik Data publikacji - 1 czerwca 2024 Autor - Redakcja mamplon.pl
turnus rehabilitacyjny


Turnusy rehabilitacyjne nad morzem cieszą się ogromną popularnością ze względu na połączenie terapii medycznych z unikalnymi właściwościami nadmorskiego klimatu. Sprzyjające lecznicze warunki tego środowiska znalazły swoje zastosowanie również w ofercie zabiegów oraz terapii stosowanych podczas turnusów rehabilitacyjnych. Wizyta w ośrodkach rehabilitacyjnych położnych nad Bałtykiem to również świetna okazja do połączenia odpoczynku z walką o powrót do zdrowia. Sprawdź poniżej, jakie zabiegi oraz terapie  mają do zaoferowania nadmorskie kurorty i przekonaj się, że to właśnie tam warto udać się na rehabilitację! 

Przegląd ofert

Nadmorskie kurorty charakteryzują się licznymi ofertami przeróżnych zabiegów oraz terapii, które przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz metod wspomagają chorego w całym procesie rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, że w trakcie odbywania turnusu rehabilitacyjnego najważniejsze jest realizowanie planu rehabilitacyjnego zgodnie z zaleceniami lekarza. Jak ośrodki rehabilitacyjne wykorzystują morski klimat do realizacji swojej oferty? Otóż w placówkach oferujących możliwość turnusów rehabilitacyjnych nad morzem najczęściej spotkasz się z: 

  • kąpielami solankowymi, 

  • hydroterapią (masaże wodne),

  • kinezyterapią (terapia ruchowa), 

  • inhalacjami, 

  • masażami leczniczymi, 

  • zajęciami na świeżym powietrzu, 

  • dietoterapią, 

  • fizykoterapią (np. laseroterapia, magnetoterapia), 

  • balneoterapią (kąpiele z wykorzystaniem naturalnych składników),

  • terapią zajęciową. 

Oczywiście nie na wszystkie z wymienionych wyżej form zabiegów oraz terapii szczególny wpływ ma nadmorski klimat, zazwyczaj to oferta, którą można spotkać w większości ośrodków rehabilitacyjnych. Natomiast istnieją dziedziny rehabilitacji, gdzie pobyt nad morzem i wykorzystanie jego walorów środowiskowych zdecydowanie bardziej wpłynie na jakość oferty. 

Nadmorskie właściwości w terapii 

Wśród zabiegów wykorzystujących właściwości morskiego klimatu wyróżnia się na pewno kąpiele solankowe oraz inhalację. Nie od dziś wiadomo, że sól morska ma liczne zastosowania w różnych sferach życia, dzięki swoim bogatym właściwościom. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że wykorzystywana jest w medycynie. Pewnie jednak zastanawiacie się  dlaczego? Otóż sól morska bogata jest w różnego rodzaju minerały takie jak: brom, magnez, wapń, potas miedź, czy jod. Zestawienie to wskazuje na szereg właściwości leczniczych m.in. wspomaganie procesu przemiany materii i usunięcia toksyn z organizmu, działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także bakteriostatyczne, mukolityczne (rozrzedzenie śluzu), regenerujące oraz hartujące. Dla kogo kąpiel solankowa będzie najlepsza? Kąpiel solankowa to forma terapii stosowana w leczeniu chorób dróg oddechowych, chorób reumatycznych, leczenia nadwagi oraz otyłości, niektórych chorób skóry (łuszczyca), schorzeń neurologicznych oraz przewlekłych zapaleń stawów. 

Zajęcia na świeżym powietrzu realizowane podczas turnusów rehabilitacyjnych nad morzem, jak nigdzie indziej wykazują dodatkowe korzyści dla zdrowia. Jest to forma zajęć, z której personel ośrodków rehabilitacyjnych korzysta najchętniej w ramach realizacji grupowych ćwiczeń rozwijających ogólny zakres ruchu. Powietrze nad morzem bogate jest w jod oraz inne składniki mineralne, które skutecznie nawilżają i oczyszczają płuca. Dodatkowo pobyt nad morzem poprawia odporność organizmu, minimalizując przebieg dodatkowych infekcji, co dla niektórych pacjentów jest niezwykle ważne. Oprócz samego powietrza nad morzem istotne są również właściwości terapeutycznego samego klimatu, które dają upragniony spokój, relaks, wyciszenie i odpoczynek. 

Dietoterapia to kolejny sektor rehabilitacji stosowany w ośrodkach rehabilitacyjnych nad morzem. Wiele schorzeń wymaga wprowadzenia do nawyków żywieniowych pacjenta specjalistycznych diet, które niekiedy są bardzo specyficzne. Wyjazd na turnus rehabilitacyjny służyć ma również doświadczaniu nowych rzeczy, dlatego placówki medyczne oferują szereg ciekawych kombinacji smakowych z wykorzystaniem świeżych ryb charakterystycznych dla tego regionu. Misją turnusów rehabilitacyjnych jest także edukowanie pacjentów w zakresie konieczności stosowania zbilansowanej diety. 

Balneoterapia to charakterystyczna terapia wykorzystująca walory naturalnego środowiska do leczenia schorzeń. W przypadku naturalnych zasobów znajdujących się nad morzem wyróżnia się wodę, która bogata jest w liczne właściwości składników mineralnych, wykazujących uzdrawiające zastosowanie w medycynie. Kąpiele w takiej wodzie, która dodatkowo poddawana jest ciśnieniu, charakteryzują się rozluźnieniem całego ciała oraz poprawą krążenia. W balneoterapii ważnym elementem jest również helioterapia wykorzystująca zdrowotne korzyści słońca we wzmożeniu produkcji  witaminy D i leczeniu m.in. schorzeń osteoporozy. 

Zabiegi i terapie – Podsumowanie

Oferta zabiegów oraz terapii ośrodków rehabilitacyjnych jest zróżnicowana na tyle, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Wyjazd na turnus rehabilitacyjny nad morzem z pewnością, dzięki korzystnym właściwościom zdrowotnym tamtejszego klimatu wpływa mocno na przekonanie zainteresowanych wyborem tego regionu. Jeżeli chcesz dodatkowo zwiększyć jakość wykonywanych zabiegów oraz zajęć rozważ pobyt nad morzem. Z pewnością oprócz świetnej oferty rekonwalescencji zadbasz nie tylko o swoje samopoczucie fizyczne, ale również psychiczne. Spraw, że twój okres rehabilitacji będzie niezapomnianym przeżyciem bogatym w piękne nadmorskie krajobrazy oraz szum fal.

Artykuł sponsorowany

Wiatraki przydomowe – czy to się opłaca

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?