Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Zielony dach coraz częściej pojawia się w Polsce

Ekologia Data publikacji - 26 listopada 2022 Autor - Redakcja mamplon.pl
zielony dach

Zielony dach kojarzy nam się z domami w Skandynawii. W Polsce do niedawna obecny był wyłącznie w nowoczesnych nieruchomościach komercyjnych. Obecnie jednak coraz częściej pojawia się, jako rozwiązanie pokrycia dachu w prywatnych nieruchomościach. Czym jest, jakie są korzyści z jego posiadania? Wyjaśniamy w niniejszym artykule i zachęcamy do lektury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest dach zielony
  • jakie są korzyści posiadania zielonego dachu
  • jakie są rodzaje zielonego dachu

Zielony dach – co to takiego?

Mówiąc w skrócie to dach pokryty roślinami. Trwałe porycie dachowe, które wykonywane jest warstwowo. Oczywiście niezbędne jest odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie z najwyższą starannością. Może mieć różną formę i może być pionowy lub stromy. Może być on wykonany w wielu rodzajach nieruchomości zarówno prywatnej, jak i komercyjnej czy usługowej. Można nim pokryć zarówno domy jednorodzinne oraz całe bloki mieszkalne.

Korzyści z posiadania zielonego dachu

zielony dach

Posiadanie zielonego dachu ma wiele korzyści. To przede wszystkim:
– polepszenie estetyki przestrzeni miejskiej (zieleń w mieście jest rzadka, a rośliny na dachu będą miały działanie uspokajające i wyciszające),
– czyste powietrze (dach pochłania od 10% do 20% szkodliwych pyłów oraz zanieczyszczeń),
– obniżenie temperatury powietrza (rośliny obniżają temperaturę powietrza w sąsiedztwie, zatem w mieście przyczyni się to do oszczędności związanych z wentylatorami i klimatyzacją),
– niwelowanie hałasu z ruchliwej ulicy (jako dodatkowa warstwa – stanowi izolację akustyczną, która przekłada się na to, że wnętrza są cichsze),
– ochrona dachu (blachodachówka czy dachówka niszczy się z czasem; zielony dach jest odporniejszy na wiatr oraz pochłania promieniowanie UV),
– zwiększa wartość rynkową nieruchomości (dzięki zielonemu dachowi budynek prezentuje się naturalnie, co wraz z ochroną pokrycia dachowego wpływa na zwiększenie wartości),
– gromadzi wodę deszczową (zatrzymuje ją na powierzchni i oczyszcza).
Wyraźnie widać więc, że jest wiele zalet pokrycia dachu roślinnością.

Rodzaje zielonego dachu

Wyodrębnia się trzy podstawowe rodzaje zielonego dachu: ekstensywny, intensywny oraz odwrócony. Kryterium podziału jest przede wszystkim roślinność oraz parametry techniczne.

Ekstensywny pełni wyłącznie funkcje estetyczne. Cechy charakterystyczne to płytkie podłoże, mały ciężar, skromna roślinność oraz małe wymogi co do nawodnienia. Potrzebne jest wyłącznie nawożenie i odchwaszczenie raz do roku.

Intensywny wyróżnia się bogatszą roślinnością (pojawiają się nawet niewielkie drzewa oraz krzewy), grubszym podłożem, większym obciążeniem dachu. Zwiększony jest także nakład pracy niezbędny do efektywnego utrzymania roślinności jak nawożenie, odchwaszczenie oraz regularne nawodnienie.

Zielony dach odwrócony to nie jest klasyczny dach tak jak wyżej opisane. Układa się go warstwami, a na nim kładzie dach intensywny.

Najczęściej wybieranymi roślinami tworzącymi zielony dach są bez wątpienia wszelkiego rodzaju mchy, rozchodniki, rojniki, wrzosy, lawendy, zioła, macierzanki, róże. Niepowtarzalny wygląd tworzą krzewy i drzewa.

Jubileusz 2025 w Rzymie

Redakcja mamplon.pl

Nasi redaktorzy to zespół zaangażowanych pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu wartościowych treści na temat ekologii oraz dbania o siebie. Każdy z naszych redaktorów ma głębokie zainteresowanie tematyką związaną z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i zachęcają do działań na rzecz zdrowia i planety. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu praktycznych porad, ciekawych informacji oraz inspirujących historii, aby pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i prowadzeniu bardziej zrównoważonego i zdrowszego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?